Také pamatujete devadesátá léta, která se vyznačovala mnoha zajímavými událostmi, mezi nimiž byla i rozsáhlá plynofikace celého území republiky? Lidé za socialismu vytápěli své rodinné domy převážně tuhými palivy, někdo dřevem, někdo uhlím a někdo koksem. Kupříkladu takový kotel na koks bylo zařízení, v němž jste nejprve zatopili dřevem, přiložili trochu výhřevného černého uhlí a po jeho rozžhavení jste kotel naložili koksem a odešli do zaměstnání. Palivo v kotli vydrželo až do odpoledních hodin, kdy jste pouze vyhrabali škváru, přiložili další koks a to pak vyhřívalo dům až do noci. Ráno se celý cyklus opakoval, což bylo nepříjemné, protože vás to vytáhlo z postele, v domě bylo sotva 16 stupňů Celsia, a než se objekt vytopil, trvalo to dobré dvě hodiny.

tepelné čerpadlo

Jakmile se na veřejnosti objevily plynové kotle a začalo se s plynofikací, lidé se o ni zajímali v obrovském počtu, a tak se za pár let plynofikoval téměř každý dům, ostatně není divu, protože stačilo jen nastavit teplotu na termostatu a nikde žádný koks, žádná špína, a hlavně žádné teplotní šoky.

radiátor ústředního topení

Jenže jak šel čas, cena zemního plynu exponenciálně vzrostla, a lidé se zas houfně začali zajímat o jiné, levnější a lepší zdroje vytápění, což přineslo obrovský boom zájmu o tepelná čerpadla v Roudnici nad Labem i v jiných městech. Tepelné čerpadlo je zařízení, které obsluhujete podobně, jako plynový kotel, i když tu samozřejmě žádný zemní plyn nefiguruje. Pouze nastavíte termostat a čerpadlo pracuje samočinně. Životnost čerpadel, respektive kompresorů je přibližně dvacet let a po generálce se dá životnost ještě slušně prodloužit.

Pokud se i vy zajímáte o tuto problematiku, vyplatí se kontaktovat specialisty, kteří vám vysvětlí, jaké typy tepelných čerpadel existují, jak a kde je lze využít, a zda se vám také toto zařízení v domácnosti vyplatí v porovnání s provozem plynového kotle.

Author